Gratuit Angajam Specialist Operatiuni Import Vela

IT / Telecomunicatii Published date: Februarie 2, 2024
  • Ţara: Romania
  • Judeţ: Dolj
  • Oraş: Vela

Angajam Specialist Operatiuni Import

⭕ S.C. UNIOR-TEPID S.R.L.
Societate cu sediul in Parcul Industrial din Prejmer, lider al pietei de scule profesionale de mana, cautam Specialist Operatiuni Import, costurile de transport mun. Brasov - Prejmer - mun. Brasov fiind suportate de catre noi.

Tel.: 728 ; 0268 318 430

Cerinte obligatorii:
Nivelul de studii: superioare, de preferinta studii TEHNICE, prin exceptie sunt admise si studiile economice/stiinte juridice
Calificări/specializări necesare:
- Cunostinte aprofundate a operatiunilor de import-export
- Cunoaştere limba străina: limba engleză, nivel AVANSAT (scris si vorbit); constituie un avantaj cunoasterea altor limbi straine la nivel AVANSAT
Experienţa de lucru MINIMA in operatiuni de IMPORT: 2 ani

Responsabilitati:
- intocmeste corespondenta cu furnizorii externi, in numar de peste 30, in baza indicatiilor primite de la administratorul societatii.
- Lanseaza comenzile catre furnizorii externi, dupa aprobarea lor de catre administratorul societatii
- Negociaza sub directa indrumare a administratorului societatii conditiile comerciale speciale pentru fiecare comanda in parte
- Raspunde de verificarea documentelor de marfa primite si le urmareste pe circuit, asigura respectarea conditiilor de plata negociate (avans, acreditiv documentar), pana la finalizarea importului propriu-zis
- Efectueaza formalitatile vamale de import, dupa caz, impreuna cu comisionarul vamal
- Primeşte si verifica documentele comerciale de insotire a marfii, inclusiv facturile comerciale, de la furnizorii externi
- Monitorizeaza stocul de produse de la furnizorii externi, in vederea lansarii comenzii externe optime
- Deruleaza operatiunile de import
- Traduce facturile ce însoţesc mărfurile (dacă este cazul) şi se asigură că documentele de vămuire sunt complete şi corecte
- Tine evidenta livrarilor cu furnizorii externi si mentine relatia cu acestia

Număr de telefon ✆ 0782790300

Vela, Dolj